Täpiliste tasside suvi

Hommikud Idemulgul kulgevad suviti kindlas rütmis. Ärkad siis, kui uni läheb ära. Kella ei vaata. Hommiku algust tähistab majaukse avamine. Esimesena ärkaja paneb kohvivee pliidile. Veekahin ja kohvilõhn sunnivad peatselt teisedki sasised pead patjadelt tõusma. Suvehommiku kohv täpilistes tassides maitseb teistmoodi. Linnas tööpäevahommikul kugistad võileiba ja jood jooksu pealt paar sõõmu kohvi peale, sageli jääb kohvitass poolikult köögikapile aurama.

Idemulgu täpilistel tassidel ei ole kiire, nemad ei tea tööpäeva hommikutest midagi. Idemulgu täpilised tassid teavad, et kui päike kardinate vahelt paistma hakkab võetakse neid varsti kummutiriiulilt ja viiakse õue päikesevarju alusele lauale. Täpilised tassid teavad, et varsti saabub nende sekka ka suur punane sooja kõhuga kohvikann. Täpilistele tassidele meeldib, kui kohvikannu kõhust soojust ka nende ümaratesse põuedesse jõuab. Varsti nuusutab kellegi nina täpilise kohvitassi kohal õhku ja lusikaga tõstetakse magusaid terasid tassipõhja. Täpilised tassid on harjunud, et koos laual ei lasta neil kaua olla. Ikka läheb nii, et valge siniste täppidega kohvitass jalutab kellegi pihus kaevuraketele. Kollane siniste täppidega kohvitass maandub aga paarikümneks minutiks valgele aiapingile. Sinine valgete täppidega tass ei tea kunagi, kuhu teda viiakse. Teised tassid kutsuvad teda heatahtlikult seiklejaks. Noor uljaspea, alalõpmata peab teda taga otsima. Pärastlõuna veedavad täpilised kohvitassid pepud püsti päikese käes kuivades. Suvine aeg, pole neil kiiret tuppa kummutiriiulile klaasaknast välja vaatama. Seal jõuab talvel olla küll ja küll.

Õhtul korjatakse soojade pepudega täpilised tassid korvi ja viiakse koos teiste nõudega tuppa lauale. Tassid tõmbavad ninaga. Rehetoast tulev magus lõhn ja pisike prullakas lillelises kleidis teekann laual tähendavad igaõhtust rituaali. Varsti tuleb keegi peotäie piparmündi- ja melissilehtede ning mõne vaarikavarrega peenramaalt. Kogu kraam topitakse prullakasse teekannu ning valatakse aurav vesi peale. Seepeale hakkab teekannuproua õhetama ja higistama, nagu suvisel tantsuõhtul. Täpilised tassid kogunevad prullaka proua ümber. Nuhutavad ninga pliidi juurest tulevat koogilõhna ja sätivad endid õhtuseid jutte kuulama. Aegajalt nilpsavad keelega meepotist magusat kraami. Õdusad õhtud. Hea ja rahulik aeg. Hääd kraami kantakse ette ja mõnusat juttu aetakse kraamikõrvale. Alles hilisõhtul jõuavad väsinud täpilised tassid vanale kummutiriiulile. Seavad end kõrvad vastakuti norinal magama. Homme jälle.

Advertisements


Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s