Sügiselõhn

Täna sadas õues kevadvihma aga minul ei ole kevadejuttu. Meenus hoopis, et eelmisel suvelõpul Idemulgus olles kirjutasin ühe sügisejutu. Ühe sügisejutu ühest väikesest tüdrukust. Sel õhtul oli õues minu arvates esimest korda sügiselõhn. Maal on seda alati kuidagi eriti teravalt tunda, ju seetõttu, et maal on lõhnu lihtsalt lihtsam tunda. Maal nuhutab nina justkui iseenesest ümbritsevat, tunneb ja sunnib teadvustama. Sügisel mõjukski sügiselõhnaline jutt vahest kurvakstegevalt. Kevadel võib aga sügiselõhnast üsna julgelt mõelda, on selle tegeliku tundmiseni ju veel nii palju aega. Enne tulevad piibelehelõhnad ja heinalõhnad, maasikalõhnad ja merelõhnad, kõik need head kevade- ja suvelõhnad, mida on nii kaua oodatud.

Sügiselõhn

Täna hommikul õue astudes tundis Mirjam seda ühtäkki. Lõhn oli kohal. Mirjam vedas kinnituseks veel paar korda ninaga. Krimpsutas siis pisut mõtlikult nägu ja istus lävepakule kummikuid jalga vedama. Mirjamil on punased kummikud. Vanaema ostis need talle eelmisel sügisel linnas turul käies. Ütles, et kõigil väikestel tüdrukutel peavad olema punased kummikud. Mirjamile meeldisid ühed sinisetäpilised aga vanaema arvas, et need on maatüdrukule liiga eblakad. Mirjamile tegi see sõna tookord hirmsasti nalja ja ta jäi vanaemaga nõusse, et tema küll mingi eblakas tüdruk ei ole. Nii ta omale punased kummikud saigi.

Nüüd istub Mirjam lävepakul kummikud jalas ja teab kindlalt, et sügis on käes. Õieti teadis ta seda juba öösel, kui ta pimedas toas üksi üleval oli. Vanaema norskas kõrvalvoodis nii kõvasti, et Mirjam ähvardas teda mõttes sussiga visata. Muidu oli tuba vaikne, isegi hiired laelaudade vahel ei jooksnud. Ainult vanaema norskamine ja suur vana seinakell kõrvaltoas. Pime oli ka, nii pime, et Mirjam ei näinud oma sõrmeotsagi. Mirjam proovis pimedas toas sõrmega nina katsuda. Siis hakkas sadama. Kohinal. Sellel hetkel Mirjam teadiski, et sügis on käes. Sügisega on isesugused lood. Mirjamile meeldib tegelikult sügiselõhn. Külm ja värske. Mingil põhjusel teeb sügiselõhn aga Mirjami natuke kurvaks. Teeb justkui korraga kurvaks ja meeldib ka. Selline isemoodi tunne.

Just sel hetkel tuleb vanaema toast ja käsib Mirjamil end trepilt püsti ubida. Vanaema kasutab imelikke sõnu. Mirjamile teevad need nalja. Mirjam läheb togib päikeselaigus magavat Voostrit ja ütleb talle karmil häälel: „Mis sa reo tukud siin keset päist päeva, ubi end püsti ja tee midagi kasulikku!“

Täna on hirmus tuuline päev. Mirjam longib tee peale ja vaatab üle põldude. Pilved ajavad üksteist taga ja tuul keerutab juba üksikuid kollaseid kaselehti. Tee ääres kasvavad põldmarjad on öisest vihmast hallitama läinud. Mirjam otsib mõne korralikuma marja ja pigistab puruks. Sõrmeotsad lähevad tumepunaseks. Mirjam kükitab porilombi äärele ja vaatab oma peegelpilti. Tõstab siis sõrme ning määrib huuled põldmarjamahlaga kokku. Pigistab seejärel huuled vastamisi ja liigutab neid, just nii nagu ema hommikul tööle sättides. Mirjam tõuseb püsti ja lööb kummikuga vee lombis sogaseks. Kiusu pärast. Mirjamil on sügisekius. Mirjam teab, et sügiselõhnaga koos tuleb linnasõit. Mitte veel täna ega homme aga varsti. Mirjamile linnas ei meeldi. Linnas ei ole vanaema oma naljakate sõnadega ja koguaeg on kiire. Ja linnas ei pea tööd tegema! Mirjam jookseb maja juurde tagasi: „Vanaema, kas sul on mulle mingit tööd anda?“. Vanaema vaatab tõsise näoga Mirjamile otsa, silitab siis korraga tüdrukul üle pea ja ütleb: „Tead, Mirjam, täna me ei teegi tööd! Täna me läheme hoopis külavahele patseerima.“ Mirjam plaksutab rõõmust hüpates käsi ja sügiselõhn on meelest hoopis läinud. Jääb siis seisma ja küsib: „Vanaema, aga mida see patseerima tähendab?“. „Küll sa siis näed“ vastab vanaema ja nöörib põlle lahti.

19. august 2010 Idemulgus

Advertisements


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s